زندگی در چین

اگر کسی قصد تحصیل در چین (یا هر نقطه دیگری از دنیا) را دارد باید قبل از تصمیم‌گیری نهایی و قطعی، شناخت کاملی، هم از شرایط تحصیل در دانشگاههای چین و هم شرایط زندگی در این کشور پیدا کند.

 

 چین دانشگاههای معتبری دارد و هزینه تحصیل در این دانشگاهها (بخصوص اگر بتوان بورسیه تحصیلی چین را دریافت کرد) پایین است؛ اما شرایط زندگی در چین چگونه است؟

مسلما یکی از مهمترین دغدغه‌های خارجی‌ها برای زندگی در کشوری مثل چین، زبان است. زبان رسمی چین که ۷۰ درصد مردم آن به گویش‌های مختلف این زبان صحبت می‌کنند، زبان ماندارین است. یادگیری این زبان (بویژه با توجه به پیچیدگی‌های خط چینی) دشوار بنظر می‌رسد اما در سال‌های اخیر با آموزش زبان انگلیسی (بعنوان زبان دوم) در سیستم آموزشی چین، مردم این کشور با زبان انگلیسی آشنایی بیشتری پیدا کرده‌اند و برقراری ارتباط با آنها به واسطه این زبان راحت‌تر شده است؛ بویژه در شهری مثل شانگهای که به دلایل تجاری و اقتصادی محل رفت و آمد خارجیان بسیاری است و محیطی بین‌المللی‌ دارد.

موضوع دیگر درباره شرایط زندگی در چین “غذا و خوراک” است. مثل هر کشور پهناور دیگر (با تنوع فرهنگی و اقلیمی) سبک آشپزی و غذاهای چین هم تنوع زیادی دارد اما متأسفانه اغلب این غذاها با ذائقه و عادات غذایی ما ایرانی‌ها (و بعضا فرهنگ اسلامی) سازگار نیست. خوشبختانه با وجود رستوران‌های اسلامی در شهرهای بزرگ چین و همینطور رستوران‌های بین‌المللی دیگر (که روزبه‌روز بیشتر می‌شوند) یافتن غذاهای مناسب ذائقه و فرهنگ ایرانی و اسلامی دشوار نیست؛ ضمن اینکه می‌توان با تهیه مواد اولیه از فروشگاههای مواد غذایی (که فروشگاههای حلال هم بین انها وجود دارد) در خانه یا خوابگاه آشپزی و در هزینه ها هم صرفه‌جویی کرد.

مورد دیگر امنیت بالای کشور چین است. آمار رسمی جرم در کشور چین بالا نیست و اتباع کشورهای دیگر در این کشور به ندرت گرفتار دزدها و کلاهبردارها و… می‌شوند. مردان چینی هم مزاحمتی برای زنان و دختران ایجاد نمی کنند و آنها در این کشور احساس امنیت می‌کنند.

4 زندگی در چین ستاره شرق