سؤالات متداول

*سؤالات متداول*

۱-شما برای  چه مقاطعی مشاوره می‌دهید؟

کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، پست داک، زبان چینی کوتاه‌مدت و بلندمدت و…

۲-در چه رشته‌هایی می‌توان پذیرش گرفت؟

چین دانشگاه‌های بی‌شماری دارد. بالغ‌ بر ۵۰ دانشگاه این کشور مورد تائید وزارت علوم هست. انواع رشته‌های مهندسی، علوم پایه، پزشکی، داروسازی، زبان، هنر در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

۳-برای چه مقاطعی می‌شود بورسیه گرفت؟

تقریباً برای تمامی مقاطع می‌شود بورسیه‌های محلی گرفت؛ اما بورسیه کامل دولت چین را تنها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توان گرفت.

۴-برای گرفتن بورسیه باید مقاله ISI داشته باشم؟

الزاماً خیر. اما اگر داشته باشید بسیار تأثیر مثبتی دارد. داشتن مقالات تحقیقاتی به‌خصوص برای مقاطع دکترا تأثیر بسیار مثبتی درروند گرفتن بورسیه شما دارد.

۵-برای پذیرش یا گرفتن بورسیه با چه سطحی از سابقه تحصیلی می‌توانم اقدام کنم؟

در پذیرش بدون بورسیه دانشگاه‌های چین بسیار منعطف برخورد می‌کنند. بااین‌حال تحصیل در دانشگاه‌ها برتر این کشور نیازمند فراهم کردن مقدمات و مدارکی است که با مشاوره ما معمولاً می‌شود امیدوار بود. برای دریافت بورسیه شرایط سخت‌تر است. بودند دوستانی که سوابق تحصیلی‌شان ضعیف بود و قصد جبران آن را با ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر چین داشتند؛ و موفق شدند با ترکیب مناسبی از اعتمادبه‌نفس و واقع‌بینی حتی بورسیه کامل را بگیرند.

۶-وضعیت دانشگاه‌های چین چگونه است؟ و آیا انعطافی که در پذیرش دانشجو انجام می‌دهند سطح آن‌ها را پایین نمی‌آورد؟

چین ازنظر شرایط تحصیلی همواره جز ده کشور برتر جهان بوده است. طبق طبقه‌بندی QS نزدیک به ۲۰ دانشگاه زیر رتبه ۵۰۰ جهانی دارد. بااین‌حال با توجه به وضعیت بسیار قوی اقتصادی قادر به جذب دانشجویان بی‌شماری از کشورهای مختلف می‌باشد. اما این به معنی نیست که سطح دانشگاه‌های چین پایین است. روش‌های هدایت و نظارت بر دانشجو و وضعیت تحصیلی به‌گونه‌ای است که دانشجویان عزیز باید تمام توان خود را برای ارتقا وضعیت علمی خود پیش بگیرند اگرنه  در ادامه تحصیل خود دچار مشکل می‌شوند. فلسفه تحصیل در اغلب دانشگاه‌های چین مبتنی بر کار و ممارست زیاد به‌جای تکیه‌بر هوش و استعدادهای ذاتی است.

۷-دلایل موفقیت در بورسیه گرفتن را در چه چیزهایی می‌دانید؟

  • سوابق تحصیلی
  • کامل کردن مدارک
  • اقدام به‌موقع برای بورسیه
  • مذاکرات مناسب با دانشگاه‌ها و اساتید
  • تصمیم‌گیری مناسب در رد یا پذیرش گزینه‌های رودررو
  • سایر موارد مانند استقبال جهانی از رشته/گرایشی خاص

۸-با تحصیل در چین موقعیت کاری و تحصیلی من در ایران وجهان آیا تغییر می‌کند؟

دانشگاه‌های چین دانشگاه‌های بزرگی هستند که با تمامی کشورهای بزرگ دنیا دارای تعاملی سازنده و مناسب هستند. بسیاری از برندها و شرکت‌‌های مطرح جهان برای کاهش هزینه‌های نیروی کار خط تولید خود را در این کشور ایجاد کرده‌اند. اگرچه برای کسی که مشغول به تحصیل است محدودیت‌هایی برای کار وجود دارد باز باوجود محدودیت‌ها درهای جدیدی قطعاً به روی شما گشوده خواهد شد.

۹-هزینه زندگی در چین چگونه است؟

زندگی  متوسط حدود ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ یوان معادل ۴۳۰ هزار تا یک‌میلیون تومان در ماه. است به‌طورکلی می‌شود گفت هزینه زندگی در شهرهای درجه‌یک چین مانند هزینه زندگی در تهران و ده تا ۲۰ درصد گران‌تر است.

۱۰-بهترین شهرهای چین ازنظر تحصیل کدام است.؟

شهرهای درجه‌یک مانند پکن، شانگهای، نانیجگ، گوانگجو

۱۱-ارزان‌ترین شهرهای چین کدام است؟

شهرهای چین شهرهای درجه‌یک و دو و سه هست. که دانشگاه‌های مورد تائید ایران اکثراً در شهرهای درجه‌یک و بعضاً درجه‌دو واقع‌شده‌اند. هزینه زندگی در شهرهای درجه‌یک مانند تهران و گران‌تر و هزینه تحصیل در شهرهای درجه‌دو مانند هزینه زندگی در شهرستان‌های ایران می‌باشد.

۱۲-قیمت پروازها به چین چقدر است؟ چقدر طول می‌کشد برسیم به چین؟

هزینه رفت‌وبرگشت به چین به‌صورت رفت‌وبرگشت که برگشت آن باز است بین ۲٫۷۰۰٫۰۰۰ تا ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان است.

۱۳-می‌شود در چین شرایط کامل زندگی را داشت؟ ماشین داشت خانه دلخواه را داشت؟

می‌شود. بااین‌حال مثلاً داشتن ماشین گران است و هزینه نگهداری آن گران تمام می‌شود. معمولاً اکثر دانشجوها از وسایط نقلیه عمومی استفاده کرده یا موتورسیکلت می‌خرند.

۱۴-محدودیت‌های دولت چین برای کسی که حین تحصیل می‌خواهد کار کنند چیست؟

ازنظر دولت چین کار کردن دانشجو ممنوع است. و اگر متوجه بشوند که برای شرکت چینی کار می‌کنید ویزای شمارا باطل می‌کنند. بااین‌حال می‌شود با تاجران ایران درزمینهٔ هایی مانند مترجمی،  مشاوره و کمک خرید کالاهای تجاری وارد کار شد.

۱۵-در حین درس خواندن چه‌کارهایی برای کسب درآمد می‌شود کرد؟

مترجمی تاجران، بازرسی کالا یا ویزیتوری کارخانه‌ها، تدریس زبان و…

۱۶-می‌شود همسر و فرزند خود را به همراه خود برای تحصیل برد؟ شرایطش چیست؟

اصولاً همراه و یا زن و فرزند یا هرکسی را به‌عنوان همراه برد حتی اگر قصد تحصیل نداشته باشد. فقط باید شما ابتدا در دانشگاه ثبت‌نام کرده و بین یک ماه تا دو ماه پس از ورود می‌توانید همراه خود را نیز بیاورید. شرایط مهدکودک هم حتی برای کودکان می‌باشد. در شهرهای اصلی مانند پکن و شانگهای مدارس فارسی‌زبان نیز وجود دارد.

۱۷-برای تحصیل آیلتس یا تافل می‌خواهد؟

دانشگاه‌ها معمولاً مدارکی مبنی بر اینکه شما در مکالمات به زبان انگلیسی مشکلی ندارید می‌خواهند. اگر این مدرک نباشد معمولاً برای دوره‌های بورسیه کامل یک سال زبان رایگان چینی تعلق می‌گیرد. در غیر این صورت شانس شما برای دریافت بورسیه کمتر می‌شود. معمولاً برای تحصیل با هزینه شخصی انعطاف بیشتری برای برخورد با مسئله زبان وجود دارد.

۱۸-آیا امکان دارد با دانشجویانی که از طریق شما بورسیه گرفتند تماس داشت؟

با توجه به ارزش قائل شدن حریم خصوصی افراد امکان ارتباط با همه عزیزان وجود ندارد. در مواردی خاص شاید بتوانیم با کسب اجازه از آن‌ها راه تماسی با شما و این عزیزان داشته باشیم.

۱۹-من در دوران مرخصی خدمت سربازی به سر می‌برم یا در حین خدمت هستم آیا امکان اقدام برای ادامه تحصیل رادارم؟

بله. شما در مرحله‌ای  که موفق به دریافت برگه‌های پذیرش خود شدید می‌توانید برای مرخصی از یگان خدمتی یا نظام‌وظیفه عمومی ناجا اقدام نمایید. معمولاً مبلغی به‌عنوان وثیقه باید در بانک‌ها به‌عنوان سپرده بگذارید و این مدرک را به مراکز مربوطه نشان دهید تا از بابت دریافت پاسپورتتان مشکلی پیش نیاید.

۲۰-من هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌ام تا کی باید مدارک را به دست شما برسانم؟

زمان اپلای دانشگاه‌های برای ترم پاییز معمولاً تا فرودین ماه همان سال به اتمام می‌رسد. شما برای دریافت بورسیه نهایت باید ریزنمرات و گواهی پایان دوره را تا اسفندماه سال قبل شروع دوره‌تان به دست ما برسانید؛ اما می‌شود با سایر مدارکتان استارت اقدام برای بورسیه را زد.