شهرهای تجاری چین

۱۰ شهر برتر تجاری چین دارای موقعیت های کلیدی هستند که هریک از آنها نقش مهمی در صنعت، سیاست، آموزش، دانش مالی، دریانوردی و دیگر جنبه ها ایفا می کنند. با توجه به قدرت اقتصادی چین در دنیا، با تحصیل در چین چشم انداز شغلی روشنی پیش روی دانشجویان خارجی خواهد بود. در ادامه به معرفی ۱۰ شهر برتر تجاری چین می پردازیم.

شانگهای «Shanghai»

درباره شانگهای
شانگهای که به اختصار « هو-Hu» یا « شان-Shen» نامیده می شود، بزرگترین شهر چین می باشد. شانگهای مرکز اقتصاد، حمل و نقل، علم و فناوری، دانش مالی، تجارت، نمایشگاه و دریانوردی است. تولید ناخالص داخلی شانگهای در رده اول قرار دارد و دارای بندر بین المللی معروفی می باشد. شهر شانگهای در حال آماده سازی برای گسترش دانش مالی بین المللی، تجارت و مرکز دریانوردی جهان در سال ۲۰۲۰ می باشد.

نمایشگاه بین المللی خودرو شانگهای یکی از بزرگترین نمایشگاه های خودرو در آسیا می باشد. چایناجوی-ChinaJoy یکی از سه نمایشگاه رسانه ارتباطی در جهان است. چایناجوی مشابه با ای۳-E3 (نمایشگاه رسانه و تجارت) آمریکا و توکیو گیم شو (Tokyo Game Show) ژاپن است، که تمرکز آن بر روی بازی بوده است. این نمایشگاه هرساله برگزار می شود و کمپانی های بازی بسیاری در آن شرکت می کنند.

پکن «Beijing»

معرفی شهر پکن
پکن پایتخت و شهر مرکزی کشور چین می باشد. این شهر کانون سیاست، فرهنگ، علم و آموزش است و به دلیل باستانی و در عین حال مدرن بودن این شهر از شهرت خاصی در جهان برخوردار است. دولت مرکزی در شهر پکن قرار دارد.

شهر پکن یکی از ۴ شهر باستانی در چین است و دارای ۶ میراث جهانی می باشد. این شهر دارای بیشترین تعداد آثار باستانی در جهان است. پکن شهری قدیمی و باستانی می باشد که قدمتی سه هزار ساله دارد.

گوانگجو «Guangzhou»

درباره گوانگجو
نام دیگر شهر گوانگجو، رام-Ram نام دارد. گوانگجو پایتخت استان گوانگ دونگ، شهر مرکزی چین و شهر مشهور بندری در جهان است. این شهر از لحاظ دانش مالی، بازرگانی، تجارت، حمل و نقل، نمایشگاه و بندر از اهمیت خاصی برخوردار است. از زمان سلسله چی-Qi، شهر گوانگجو مرکز اداری می باشد و برای ۲۰۰۰ سال، مرکزی سیاسی، نظامی، مالی، فرهنگی و علمی بوده است.

پس از اصلاح و بازگشایی، کشاورزی و صنعت گوانگجو به سرعت رو به پیشرفت می باشد؛ همچنین توسعه تجارت خارجی در گوانگجو بسیار موفق و شکوفا است. تولید ناخالص داخلی گوانگجو به سرعت در حال افزایش است و سالانه سیزده درصد رشد می یابد. شهر گوانگجو از لحاظ قدرت و گستردگی در رده سوم کشور چین قرار دارد.

نمایشگاه واردات و صادرات چین که کانتون فیر (Canton Fair) نیز نام دارد، در بهار سال ۱۹۵۷ تاسیس شد و در دو نوبت بهار و پاییز در گوانگجو برگزار می شود. این نمایشگاه با داشتن بزرگترین مقیاس و رده بندی، طولانی ترین و برجسته ترین نمایشگاه تجارت بین الملل می باشد.

شنزن «Shenzhen»

شهر شنزن در چین
شهر شنزن که پنگ (Peng) نیز نامیده می شود، منطقه ویژه ی اقتصادی در چین است و یکی از چهار شهر درجه یک چین است. شنزن مهمترین مرکز دریانوردی و هوایی، و بندر تجارت خارجی در جهان و مهمترین مرکز مالی و اقتصادی در چین می باشد.

شهر شنزن پس از اصلاح و بازگشایی اولین منطقه ویژه اقتصادی می باشد؛ این شهر نماد اصلاح و بازگشایی کشور چین و شهری کلیدی برای تجارت خارجی می باشد. اکنون شنزن تبدیل به شهری موثر و بین المللی شده است.

نمایشگاه بین المللی صنایع فرهنگی (شنزن) چین که به اختصار ICIF نامیده می شوند، تنها نمایشگاه صنایع فرهنگی ملی است که هرساله در ماه می در شنزن برگزار می شود. این تنها نمایشگاه ملی، بین المللی و جامعی است که نمایشگاه و تجارت را در نظر دارد و زمینه را برای محصولات فرهنگی چین و تجارت به منظور انتقال و ارتقای صنعت فرهنگی چین در سطح بین الملل شکل داده است.

تیانجین «Tianjin»

درباره تیانجین چین
تیانجین یکی از شهرهای پیشرفته از لحاظ اقتصادی در چین است. در سال ۱۸۶۰، تیانجین تبدیل به بندری تجاری شد. بسیاری از قدرت های غربی در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند به همین دلیل تیانجین به یکی از نخستین بندرهای تجاری تبدیل شده است.

اکنون تیانجین بزرگترین بندر تجاری در شمال و دومین شهر بزرگ اقتصادی و تجاری در چین می باشد. توسعه صنعتی شهر تیانجین علاوه بر زادگاه صنعت چین مدرن، پایگاه کهن صنعت چین، سنت چینی و شهر صنعتی مهم فعلی می باشد.

چونگ کینگ «Chongqing»

شهر چونگ کینگ چین
شهر چونگ کینگ در شمال غربی چین واقع شده است و یکی از قدیمی ترین پایگاه های اقتصادی در چین است. این شهر یکی از شهرهای بندری مدرن در قسمت های علیای رودخانه یانگتز (Yangtze River)، محل تلاقی فرهنگ یانگتز می باشد. چونگ کینگ بزرگترین شهر غیر بندری کشور چین با برنامه هایی برای رشد گسترده تر می باشد.

چونگ کینگ مرکز حمل و نقل می باشد و بزرگترین شهر صنعتی و تجاری در چین محسوب می شود. در سال ۲۰۱۵، چونگ کینگ به تولید ناخالص داخلی منطقه ای به مبلغ ۱۵۷۱.۹۷۲ میلیارد یوان دست یافت که نسبت به سال های پیشین حدود ۱۱.۰ درصد افزایش یافته است.

این شهر توسط واحد اطلاعات اکونومیست (Economist Intelligence Unit) در نوامبر سال ۲۰۱۰ در اوراق سفید چین به عنوان عضوی از چامپس-CHAMPS (چونگینگ، هفئی، آنشان، مانشان، پینگ دینگ شان و شن یانگ)، نمایه ای اقتصادی از ۲۰ شهر در حال ظهور در چین شناخته شد که نشانگر تاریخچه اقتصادی ۲۰ شهر نو ظهور برتر چین است.

سوژو «Suzhou»

شهر سوژو چین
سوژو شهری پهناور است که در جنوب شرقی استان جیانگسو در شرق چین واقع شده است و حدود ۱۰۰ کیلومتر با شانگهای فاصله دارد.

اقتصاد این شهر در درجه اول بر مبنای بخش های تولیدی گسترده آن می باشد-دومین بخش گسترده چین- شامل آهن و استیل، IT و تجهیزات الکترونیکی و محصولات نساجی می شود. بخش خدمات شهری به دلیل مسائل گردشگری به طور قابل توجهی توسعه یافته، بطوری که نقش بسزایی در درآمد دولت داشته است. مجموع تولید ناخالص داخلی سوژو در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱.۵۴ تریلیون رسید.

ووهان «Wuhan»

شهر ووهان در چین
ووهان شهری پهناور در مرکز چین می باشد که اقتصاد عظیم و پایگاه علم و آموزش کشور تلقی می شود؛ همچنین این شهر مرکزی یکپارچه در زمینه حمل و نقل نیز می باشد.

در سال ۲۰۱۵، شهر ووهان با تولید ناخالص داخلی ۱.۱۷۵.۵۶ میلیارد یوان در رتبه هشتم کشور چین قرار گرفته است. با توجه به قیمت های مشابه، این میزان به نسبت سال ۲۰۱۴ با افزایش ۸.۸ درصدی رو به رو بوده است. در این میان، ارزش افزوده صنعت نخست ۳۵.۹۸۱ میلیارد یوان، ارزش افزوده صنعت دوم با افزایش ۴.۸ درصدی ۴۹۸.۱۵۴ میلیارد یوان و ارزش افزوده صنعت سوم با افزایش ۹.۶ درصدی ۵۵.۶۴۲۵ میلیارد یوان می باشد.

شهر ووهان یکی از اقتصادی ترین نیرو ها برای تجارت داخلی در چین می باشد که با شهرهای اصلی شانگهای، پکن و گوانگژو از لحاظ حجم خرده فروشی رقابت می کند. همچنین این شهر در میان لیست کلان شهرهای چین قرار دارد.

چنگدو «Chengdu»

شهر چنگدو چین
شهر چنگدو توسط شورای دولتی چین به عنوان مرکز غربی تدارکات نظامی، دانش مالی، بازرگانی، علم و فناوری چین برگزیده شده است؛ همچنین مرکز حمل و نقل و ارتباطات نیز در نظر گرفته شده است. این شهر پایگاه کلیدی برای تولید و کشاورزی می باشد.

در سال ۲۰۱۶، تولید ناخالص داخلی منطقه چنگدو به ۱۲۱۷۰.۲۳ میلیارد یوان رسید، که در سال ۲۰۱۵ در همان مدت مشابه با افزایش ۷.۷% مواجه بوده است.

هانگژو «Hangzhou»

شهر هانگژو چین
هانگژو که به اختصار «هانگ-Hang» نامیده می شود، پایتخت ایالت ژجیانگ می باشد. شهر هانگژو مرکز مهم سیاسی، اقتصادی، علم و آموزش، حمل و نقل، رسانه، ارتباطات و دانش مالی می باشد. همچنین هانگژو شهر مرکزی دایره اقتصاد شهری هانگژو می باشد.

شهر هانگژو میزبانی دائمی نمایشگاه جهانی اوقات فراغت (World Leisure Expo)، جشنواره بین المللی کارتون و انیمیشن چین، و نمایشگاه بین المللی فیلم کوتاه «هانگژو» چین را برعهده دارد؛ علاوه بر این، هانگژو یکی از بزرگترین شهرهای نمایشگاهی در چین می باشد.

  ارسال شده در