فرصت‌های شغلی

شرایط کار دانشجوئی در حین تحصیل در کشور چین

قبل از اینکه بخواهیم راجع به کار در حین تحصیل در چین صحبت کنیم، بهتراست کمی با خود چین و شرایط کاری در چین نه به عنوان دانشجو بلکه به عنوان کسی که از ابتدا برای کاربه چین می آید صحبت کنیم.

چین کشوری با جمعیتی معادل 1,339,724,852 است ، که از لحاظ رده جهانی، پر جمعیت ترین کشور دنیاست. و البته از لحاظ وسعت نیز سومین کشور پهناورترین دنیا محسوب می شود.

بنابراین رقابت برای پیدا کردن کار در چنین کشوری بسیار سخت می باشد. نیروی انسانی در این کشوربسیار ارزان است ، معمولا هزینه و درآمد یک کارگر چینی در ماه بسته به اینکه در کدام شهر است ، بین 4000تا 6000 یوان می باشد.حقوق یک مهندس چینی در ماه از 13500 یوان شروع می شود. اما چین محیط بسیار مناسبی برای تجارت و کار آزاد است و بالاترین درآمدها در آن مطلق به بازرگانان و بخشهای بازرگانی شرکتهاست .

از طرفی چین با کشورهای اروپایی ، کانادا ، استرالیا ، آمریکا و دیگر نقاط جهان از لحاط فرهنگی و زبانی تفاوتهای زیادی دارد. اولین و عمده ترین تفاوتی که می توان به آن اشاره کرد تفاوت زبان و گویش در این کشور است . در این کشور هنوز زبان انگلیسی جایگاهی پیدا نکرده و مردم کوچه و بازار تنها به زبان چینی صحبت می کنند. لازم به ذکر است که خود زبان چینی نیز ، دارای لهجه ها و گویشهای خود می باشد ، که منطقه به منطقه و شهر به شهر به لهجه ای صحبت می کنند که منطقه دیگر آن را متوجه نمی شود. اما در کل همه در یک لهجه مشترک هستند و آن Pu tong hua (普通话 ) میباشد. که دانشجویان در دانشگاهها زبان چینی با این گویش و لحجه را فرا می گیرند.

بنابراین برای کار در چین ، تنها دانستن زبان انگلیسی کفایت نمی کند. و آن چه از همه مهمتر است دانستن خود زبان چینی است . اما باید گفت دولت چین نیز شروع به برطرف کردن و رفع این مشکل کرده است و با راه کارهائی مانند شروع آموزش زبان انگلیسی از مقاطع پائین تحصیلی به مقابله با این مشکل پرداخته است.

دولت چین و دانشگاههای چین هیج محدودیتی برای کار کردن دانشجو ندارد و دانشجو می تواند در هفته هر تعداد ساعتی را که می خواهد ،بدون محدودیت کار کند. اما دانشجو ملزم به شرکت در کلاس می باشد و غیبتهای او نمی تواند از حد معین شده بیشتر باشد و همچنین موظف به پاس کردن امتحانات و ارائه تکالیف و فعالیتهای گروهی و کلاسی می باشد.

یکی از مشاغلی که دانشجویان ایرانی در چین زیاد به آن مشغول هستند ، کار با شرکتها و کارخانجات داخل ایران است و اکثرا مشغول به تجارت و صادرات به ایران و واردات به چین را انجام میدهند.

2 فرصت های شغلی در چین ستاره شرق

مشاغلی که در چین برای دانشجویان خارجی زیاد است :

1. تدریس زبان انگلیسی

2. بازاریابی

3. حسابداری

4. مدیریت فروش و بازرگانی

5. کار در سفارت خانه ها و کنسولگریها

6. مترجم و تور لیدر

7. خدمات بازرگانی